איחוד עולי בולגריה בישראל​

הפעילויות העיקריות של הארגון

איחוד עולי בולגריה עורך שלל אירועים לציון המורשת המרתקת של העדה. ביניהם: פיקניק שנתי, אירוע תרבות מושקע בהיכל התרבות בבת ים, אזכרה ממלכתית לזכר 238 מעפילים שנספו כשהאנייה "סלבדור" טבעה מול חופי טורקיה בשנת 1940 כשהיא בדרכה לארץ ישראל, וכמובן חג התרבות הבולגרי שחל ב-24 במאי.

ה-24 במאי הוא גם המועד שבו מציין הארגון את הצלת יהודי בולגריה במהלך מלחמת העולם ה-II: הקהילה כולה ניצלה, הודות לעם הבולגרי ולאישים כגון דימיטר פשב שהוכתר כחסיד אומות עולם. טקס ההודיה השנתי נערך באנדרטה השוכנת בפארק צ'רלס קלור בת"א.

כמו כן סייע איחוד עולי בולגריה לקלוט בשנות ה-90 את היהודים הרבים שהגיעו מהמדינה הבלקנית באותה תקופה.

 

איחוד עולי בולגריה בישראל פועל להנצחת מורשת עולי בולגריה.

לצורך כך הוא יוזם ומקדם פעולות מורשת, הנצחה וזיכרון. כמו כן, הארגון תומך בעולים יוצאי בולגריה ומסייע להם בחיי היום יום לרבות הגשת סעד ו\או תמיכה כלכלית ו\או כל תמיכה אחרת.

בנוסף, הארגון מקדם חיבור חברתי ותרבותי בין עולי בולגריה בישראל וצאצאיהם לדורותיהם ולצורך כך הארגון יוזם ומקדם אירועים, פעילויות והופעות המחזקות את הקשר בין המורשת והתרבות הבולגרית לעולים ודורות ההמשך.

דוד כהן

יו"ר איחוד עולי בולגריה
חבר הנהלת הפדרציה הספרדית העולמית

כיצד הגיע לארגון?

כשמילא את תפקיד שגריר ישראל בבולגריה – תפקיד שהיווה עבורו סגירת מעגל מרגשת לאחר שעלה לארץ ממדינה זו בהיותו תינוק – הכיר דוד כהן את אנשי איחוד עולי בולגריה. כבר אז הוא "סומן", ולאחר פרישתו לגמלאות נעשתה אליו פנייה מסודרת על-מנת שיוביל את הארגון.

במקביל חבר כהן בוועד עדת הספרדים בירושלים, בהנהלת אגודת הידידות ישראל-בולגריה ובהנהלת אגודת הידידות ישראל-צ'ילה. הוא משמש כחבר יועץ ברשות הלאומית בתרבות הלאדינו (95% מעולי בולגריה הם דוברי שפה זו).

תפקידים קודמים

דוד כהן כיהן כשגריר ישראל בבולגריה, מקדוניה, צ'ילה, אל סלבדור ואלבניה (שבה הקים למעשה את השגרירות הישראלית). כמו כן שירת במסגרת משרד החוץ במיאמי, בספרד ובאקוודור.

Vidin_sinagoga_iomhashekel